środa, 5 września 2012

Karnawał Blogowy RPG #35 - systemy autorskie

Drugi raz w historii tej zabawy blogowej przypadł mi zaszczyt prowadzenia kolejnej edycji Karnawału Blogowego RPG. Wpisy z poprzednich edycji można znaleźć tutaj.

Tym razem o wyborze tematu zadecydowali sami uczestnicy głosując na stronie Sethariela w ankiecie. Zgodnie z obietnicą tematem 35 edycji Karnawału będzie zwycięski temat z ankiety, której wyniki sprawdziłem o 20:00. Wyszło na to, że tematem przewodnim tej edycji będą systemy autorskie.  

Jest to raczej szeroki temat, w ramach którego będzie można podzielić się swoimi przemyśleniami na temat autorek, zaprezentować światu swoją grę skrywaną głęboko w szufladzie, lub wyrazić niechęć do licznych heartbreakerów spotykanych nader często w autorkowym środowisku. To oczywiście tylko pomysły, można pisać o czym się chce byleby mieściło się to w kategorii systemów autorskich.

Na Wasze spisy będę czekał do 30 września. Linki do wpisów można umieszczać w komentarzach pod spodem, na polterze w odpowiednim temacie lub podsyłać na mój adres email(podany na końcu). Jeśli ktoś ma chęć poprowadzić którąś z edycji Karnawału Blogowego to ma na to jak zwykle szanse. Wystarczy odpowiednio szybko zgłosić się do mnie na adres email z propozycją tematu. Zainteresowanym przypominam mój email: ciupazka@interia.pl

Do tej pory ukazały się następujące wpisy:

1. Piastun na piastun.blogspot.com
"Jest kilka powodów, przez które po systemy autorskie w ogóle nie sięgam. Pierwszy z nich to fakt, iż autorki są hmmm…dziwne. Zwykle swoją oryginalnością bardzo odbiegają od komercyjnych gier fabularnych..."
2. Mój własny na mojerpg.blogspot.com
"Otóż mój świat jest heartbreakerem. Takim typowym gdzie nastoletni nerd zerżnął trochę z wikingów, trochę z Celtów a na koniec wepchnął tam jeszcze azjatów by można było zrobić ninja samuraja z kataną."
3. Neurocide na rzutkrytyczny.blogspot.com 
"To co teraz napisze może ci się nie podobać. Termin gra autorska jest do dupy – to określenie mylące, nieprecyzyjne i poniżające. Jednym zdaniem: gra autorska to znaczeniowy potworek. Świata jednak nie zmienię, termin ten zadomowił się na stałe w języku graczy i jest po ptokach..."
4. Von Mansfeld na allgemeinefestung.blogspot.com
"Centrum znanego świata to Rzępolita Słowiańska, zamieszkiwana głównie przez ludzi. Na północ przez Morze jest elfie Królestwo Szwojecji, na zachód - orcze Barbarie Niemieckie. Na południu grasowali nieumarli, na wschodzie zaś... Dzicz Ruska nieznana..."
5. Zigzak na swoim polterblogu
"Lubię. Tak mógłbym określic najszybciej mój stosunek do "autorek". Gry robione w domowym zaciszu, dla konkretnego odbiorcy, o konkretnym profilu zabawy to chyba najlepszy i najbardziej twórczy sposób zabawy w to nasze dziwne hobby."
6.  Szarlih na swoim polterblogu
"TL;DR? Napisałem dużo kiepskiego RPG, ale to dobrze."
7. Zuhar na zuhar.wordpress.com
"To się musiało w końcu zdarzyć. Kawał czasu temu chodziło mi po głowie, by przy okazji prowadzenia Karnawału Blogowego wrzucić systemy autorskie jako temat. Postanowiłem tego nie robić, ale jak widać co się odwlecze to nie uciecze."
8. Skryba na  rpgkepos.blogspot.com
"Biorąc pod uwagę, że moja ostatnia publiczna wypowiedź w sprawie gier autorskich ocierała się o, hm, flejm, dzisiejsza odsłona będzie - mam nadzieję - bardziej spokojna. W końcu, będę pisać o czymś co, jak można spostrzec, jest mi dość bliskie, jeśli o gry role playing oraz "ogrodowe" podejście idzie. Pogdybam sobie dziś zatem trochę o grach, tworzonych w zaciszu ścian własnego domostwa."
9. Nit na swoim polterblogu
"Niedawno wpadłem na głupi pomysł, żeby zrobić erga na jedną stronę A4 (+okładka). Pomysł był wystarczająco niedorzeczny żeby go zrealizować. Potem wpadłem na jeszcze głupszy pomysł, żeby w związku z karnawałem blogowym opublikować owo „dzieło” na Poltrze. Jak widać ten pomysł też zrealizowałem."
10. Jan Lis Dunham na larpowy3.blogspot.com
"Poniżej autorka napisana w jeden wieczór dla jaj i odłożona do szuflady. Wyszło jak wyszło i przy okazji Karnawału publikuję TO na blogu. Prezentuję veryverylow-antyheroic-fullcolor-pseudofantasy pod tytułem: KRASNOLUDKI"
11. Indoctrine na swoim polterblogu 
"Prawdą jest, że systemy powszechnie nazywane autorskimi wywodzą się przeważnie z potrzeb. Potrzeby jednak bywają różne. Pieniądze? Sława? Zabicie nudy? Powody wpływają bardzo istotnie na finalny kształt przyobleczonych w formę pomysłów. Niejednokrotnie coś co miało być grą dla trojga znajomych stawało się wielką produkcją. Ale o tym potem. Wpierw kilka szufladek, definicji i innych subiektywnych ocen."
12. Bohomaz na bohomaze.blogspot.com
"Wspominana jest często kwestia negatywnego nastawienie do autorek jako coś niepełnowartościowego. Jeśli na półce mamy piękne podręczniki w kredzie z wypaśnymi ilustracjami to jakiś siakieś takie małe w pdfie ze złym składem, stylem i mizerną oprawą graficzną nie wzbudza entuzjazmu."
13. Pafnucy na pafhammer.net 
"A cóż fanatyk Warhammera Fantasy może powiedzieć o systemach autorskich? Ano postanowiłem opisać pokrótce swoje przygody związane z tworzeniem tego typu „dzieł”. Takie tam zrzędzenie starego tetryka – choć taki stary to ja jeszcze nie jestem"
14. Michał Zemełka na  quodmeturbat.blogspot.com
"Dzisiaj zamierzam upiec trzy pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze spełnię obietnicę daną silowi, dotyczącą raportu z przebiegu gry narracyjnej jego autorstwa, mianowicie The City Needs You. Po drugie, przy okazji tej gry miałem okazję przetestować pewne mechanizmy, które w przyszłości mam zamiar wykorzystać w swojej fabularnej autorce Simulacrum (na razie jedyną zajawkę na ten temat można przeczytać również u sila). Po trzecie za sprawą dwóch poprzednich punktów ta notka wpisuje się w 35 edycję Karnawału Blogowego prowadzoną przez Krzemienia."
15. Praca zbiorowa  Puszkina, MOracza, Kadu, Blaszaka, Multideja i Erpegisa opublikowana na blogu Enca
"Poprosiłem kilka znanych w fandomie osobistości o kilka zdań na temat swoich doświadczeń z autorami. Odzew zaskoczył mnie podwójnie. Po pierwsze, sporo osób przyznało, że nie ma takiego systemu w szufladzie, nigdy nie ciągnęło ich do napisania własnej gry. Po drugie, materiały które otrzymałem to nie było „kilka zdań”, lecz olbrzymia ilość tekstu, jakiej po prostu nie mógłbym umieścić na blogu."
16. Jeszcze raz Bohomaz na bohomaze.blogspot.com 
"Chciałem podzielić się emocjami i doświadczeniami związanymi z tworzeniem Utopii. Może ktoś znajdzie coś przydatnego dla siebie albo będzie mógł porównać z historią własnych projektów."
17. Magnes na wieza.org 
"Od pierwszego momentu, kiedy usłyszałem czym są gry fabularne - a nawet nieco wcześniej, gdy dopiero domyślałem się czym mogą być na podstawie planszówek i paragrafówek - największym zainteresowaniem obdarzyłem możliwość tworzenia własnych."
18. Eliash na swoim polterblogu 
"Mini War okazało się pierwszym moim tego typu projektem, który nie skończył się na kilku luźnych pomysłach, ale udało doprowadzić się go do końca. Skłoniło mnie to do przemyśleń nad tym jakie czynniki sprawiły, że tym razem się udało. Nie traktowałbym tej notki jako poradnika "jak napisać autorkę w dwa miesiące". Jest to raczej refleksja dlaczego mi się udało. Z tego powodu nie będę pisał głównie o sobie. Może ktoś skorzysta na tej krótkiej notce."
19. Sil na grynarracyjne.pl
"Przede wszystkim wiele zależy od tego, dlaczego dłubiemy sobie swój system autorski. Jeżeli to gra w którą gramy ze znajomymi, czy zabawa w wordbuilding droga wolna. Można sobie pisać fanfiki, nie mając żadnych pisarskich aspiracji."

21 komentarzy:

 1. O fajnie, z chęcią poczytam ;P

  OdpowiedzUsuń
 2. http://piastun.blogspot.com/2012/09/karnawa-blogowy-35-systemy-autorskiego.html

  OdpowiedzUsuń
 3. http://zigzak.polter.pl/KB35-Gry-Autorskie-i-Gotowanie-b14846

  To i ja się dołączam.

  Zigzak

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślałem, że będzie więcej "autorek", a nie "na temat autorek". No cóż, chyba większość twórców nie ma czasu i ochoty przeklepywać swoich pomysłów do intertnetu. A szkoda. Podejrzewam, że kilka perełek można by odszukać.
  Zaś część, która przeklepała chce z nich na siłę zrobić produkty komercyjne.

  O swojej autorce nie będę tworzył wpisu w ramach karnawału. To jest heatbreaker, który rzeczywiście tworzę dla siebie gdyż nie bardzo wierzę w to, że przebije się z nim gdzieś dalej. Wymagał by zbyt daleko idących modyfikacji od świata poczynając.
  Nie mam po prostu czasu na szlifowanie krawędzi i błędów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wrzesień niedługo się kończy. Ciekawe czy pojawi się jeszcze kilka wpisów. Spodziewałem się dużego odzewu blogerów w temacie Autorek. Czekam więc dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. http://bagno.wieza.org/pokaz/Systemy_autorskie_KB35__-_SIX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tfu... Miało być: http://zuhar.wordpress.com/2012/09/24/systemy-autorskie-kb35/

   Usuń
  2. Spoko, spoko, już dodane ;-)

   Usuń
 8. http://rpgkepos.blogspot.com/2012/09/karnawa-blogowy-rpg-35-systemy.html

  Zgłaszam :).

  Peace,
  Skryba.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze ten wpis: http://polter.pl/Nit-KB35-One-Page-b14916

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgłaszam swój wpis:
  http://bohomaze.blogspot.com/2012/09/autorki-sa-fajne-kb35.html

  Się rozpędziłem i będzie mam nadzieję jeszcze drugi :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To i ja zgłaszam swoje wypociny. Widzę, że będą miały numer 13, mam nadzieję, że szczęśliwa będzie dla mnie ;-)
  http://pafhammer.net/pafnucego-przygody-z-systemami-autorskimi/

  OdpowiedzUsuń
 12. I moja cegiełka: http://quodmeturbat.blogspot.com/2012/09/trzy-pieczenie-na-jednym-ogniu-kb35.html

  OdpowiedzUsuń
 13. Wpis na 3k10 (nie mój - Puszkina, MOracza, Kadu, Blaszaka, Multideja i Erpegisa :))

  http://3k10.pl/?p=2811

  -Enc

  OdpowiedzUsuń
 14. Mimo wszystko pod twoją, można by rzec, redakcją.

  OdpowiedzUsuń
 15. I jeszcze się zdążyłem załapać:
  http://bohomaze.blogspot.com/2012/09/pamietniki-kb35.html

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeszcze ode mnie coś pójdzie:

  http://eliash.polter.pl/Jak-spisalem-autorke-w-dwa-miesiace-b14944

  Pozdrawiam

  Eliash

  OdpowiedzUsuń
 17. Moje trzy eurocenty:
  http://grynarracyjne.pl/kb35-miedzy-autorkami-a-gamedesignem/

  OdpowiedzUsuń